Vždy ste chceli napísať knihu, no neviete sa pohnúť z miesta? Rozdeľte si tento veľký cieľ na niekoľko menších krokov a môžete začať hneď dnes.
1. Najskôr čítajte
Ak chcete dobre písať, musíte veľa čítať. No nie hocičo a hocijako. Vyberajte si knihy zo žánru, ktorý chcete sami písať a pri čítaní si všímajte, ako autor pracuje s jednotlivými súčasťami knihy.
Ako vytvoril postavy? Sú vám sympatické? Ako posúva dej? Píše skôr dlhšie alebo kratšie kapitoly? Ako opisuje miesta a ľudí? Dokázal vás rozosmiať alebo rozplakať? Ak áno, prečo? Ak sa chcete stať spisovateľom, práca iných autorov pre vás môže byť veľká škola a studnica inšpirácie.
Knihy však musíte prestať čítať ako bežní čitatelia, ktorí si iba užívajú dej. Musíte ich začať čítať štýlom detektíva, ktorý hľadá za každou vetou či dejovým zvratom niečo viac. Ak dokážete autorov zámer odhaliť skôr ako bežný čitateľ, ste na skvelej ceste sami začať tvoriť výborné príbehy.
2. Zapisujte si nápady
Nie, tajomná Múza naozaj neexistuje. Nepríde za vami v noci a neodhalí vám celý príbeh, ktorý z vás cez noc spraví bestsellerového autora. Dobré príbehy vznikajú postupne a sú skladačkou jednotlivých nápadov, ktoré často prichádzajú každý zvlášť.
Každá cesta, aj tá najdlhšia, sa začína prvým krokom. Nepozerajte sa na to, že vás čaká ešte desať kilometrov, začnite klásť nohu pred nohu a vykročte. V praxi to znamená prísť s prvým nápadom. Môže to byť profesia hlavnej postavy, jej meno, alebo výzor. Prípadne miesto, kde sa dej bude odohrávať.
Sedíte práve v obľúbenej kaviarni a pri vedľajšom stole sedí potetovaný chlap, ktorý má na zápästí štyri preškrtnuté ženské mená? Možno máte námet na príbeh! Alebo denne chodíte cez tmavý podchod, na ktorom zrazu pribudne tajomné graffiti s čudným odkazom? Možno máte ďalší námet na príbeh.
Pozerajte sa na svet očami, ktoré aj za úplne bežnými vecami alebo ľuďmi vidia neobyčajné príbehy. Zaveďte si zošit, alebo priečinok v počítači, kam si nápady budete zapisovať a časom sa vám možno niekoľko z nich spojí do príbehu.
3. Začnite krátkymi poviedkami
Ak je pre vás 300-stranová kniha príliš veľké sústo, začnite s menšími textovými formátmi. Napíšte krátku poviedku, novelu, alebo skrátka iba prvú kapitolu. Svoje mini-dielko nemusíte nijako škatuľkovať, jednoducho píšte a časom uvidíte, čo z toho vznikne.
Skúsení autori si k svojim knihám vytvárajú osnovy, ktoré sú často desiatky strán dlhé. Aj vy sa časom naučíte vedome dopredu tvoriť kostru príbehu, najprv sa ale musíte vedieť rozbehnúť.
Tak ako v autoškole. Nemôžete sa vydať na 300-kilometrovú cestu, kým neviete zaradiť jednotku a pohnúť sa s autom z miesta. Naučte sa teda „rozbiehať sa“, skúšajte písať kratučké formáty a keď vám pôjdu veľmi dobre, posuniete sa zasa o úroveň vyššie.
4. Zabudnite na obavy
Najmä začínajúci autori majú často obavy, či je ich písanie dostatočne dobré. Boja sa svoje príbehy ukázať potenciálnym čitateľom a svoje písanie odkladajú „do šuflíka“. Pravda je taká, že dokonalý príbeh neexistuje.
Aj svetové hviezdy ako Dan Brown či J.K. Rowlingová si ešte aj dnes musia vypočuť veľa „hejtu“ na ich knihy, hoci ich milujú milióny čitateľov po celom svete. Vždy budú čitatelia, ktorým sa vaše diela nebudú páčiť, aj keby ste písali roky, mali za sebou desiatky literárnych ocenení a milióny predaných kníh. Knihy a príbehy sú totiž vec vkusu a to, čo sa páči jednému, sa nemusí páčiť druhému.
Vašou úlohou je písať bez obáv tak, akoby váš príbeh nemal nikto nikdy čítať a hodnotiť. Určite je dôležité neustále sa zlepšovať a vedieť prijať aj konštruktívnu kritiku, no nie úplne na začiatku, keď vás strach zo spätnej väzby iba odrádza od písania.
Začnite. Píšte predovšetkým pre seba. Píšte také príbehy, aké by ste si sami radi prečítali a vtedy ich napíšete úplne najlepšie.
5. Pýtajte sa, čo ak…
Otázky typu „Čo ak…“ alebo „Čo keby…“ sú veľmi mocné. Autorom pomáhajú s rozvíjaním fantázie a práve ony často stoja za fascinujúcimi príbehmi. Umožňujú totiž autorom pozerať sa na veci z úplne nových, neošúchaných uhlov.
Aj knihy oboch zakladateliek tohto portálu vznikli práve vďaka otázke Čo ak? Vlaďka Šebová napísala svoju trilógiu Insomnia po tom, čo si položila otázku „Čo ak by ste nikdy nemuseli spať?“ Odpoveď na túto otázku rozvinula hneď do troch kníh.
Ivica Ďuricová sa zasa zamýšľala nad tým, čo ak by v jej byte žil niekto iný, kým ona pendluje za prácou medzi dvomi mestami. Tak vznikol príbeh s názvom Cudzinec z papiera.
Pýtajte sa, čo ak a možno prídete na skvelý námet na vašu prvú knihu.
6. Naučte sa robiť si prieskum
Dobrý príbeh si vyžaduje dobrú prípravu. Ak idete písať knihu, ktorá sa bude odohrávať v zoologickej záhrade a nikdy ste tam neboli, mali by ste nejakú aspoň raz navštíviť. V ideálnom prípade by ste mali zobrať na kávu niektorého z ošetrovateľov či ošetrovateliek zvierat a porozprávať sa s nimi o tom, ako to v ZOO skutočne chodí.
Bežný človek totiž často nevidí pod povrch konkrétnych profesií, miest alebo procesov. Buďte zvedaví. Pýtajte sa, googlite, prezerajte si obrázky, čítajte odborné knihy, rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí majú k danej téme blízko.
Z prieskumu si robte poznámky a ukladajte si zaujímavé fakty. Vaša kniha bude vďaka tomu pútavá a realistické opisy prostredia, fungovania a postáv jej dodajú hĺbku.
7. Spravte si čas na písanie
Ak to s písaním myslíte vážne a chcete sa mu venovať, spravte si z neho rituál. Určite si každý týždeň hodinu a deň, keď vás nikto a nič nebude vyrušovať a vtedy píšte. Alebo píšte vždy, keď vám to čas a okolnosti dovolia. Využite tzv. „flow“, teda stav, keď sa z vás príbeh doslova valí, keď máte veľa inšpirácie a keď vám prsty len tak lietajú po klávesnici.
Šikovným trikom je napríklad vymyslieť si príbeh na pokračovanie. Či už ho budete zverejňovať alebo nie, dajte si záväzok, že napríklad každú nedeľu napíšete / vydáte novú kapitolu.
Tento príbeh môžu spočiatku čítať napríklad len vaši kamaráti alebo blízki. Ak budete odvážnejší, môžete ho začať zverejňovať napríklad na blogu alebo na platformách ako Wattpad.
Keď už si raz vybudujete svoj prvotný okruh čitateľov, ktorí budú vždy konkrétny deň čakať na ďalšiu kapitolu príbehu, udrží vás to v tempe a pomôže vám to vybudovať si autorskú sebadisciplínu.
8. (Ne)editujte
Editovanie, alebo aj upravovanie príbehu, je skvelá vec. Ide o proces, ktorý robí z dobrej knihy skvelú.
Vedieť odstrániť zbytočné časti príbehu, či opakujúce sa slová, upravovať štylistiku tak, aby sa vety ľahko a prirodzene čítali, či prepisovať nelogické časti príbehu alebo uhly pohľadu postáv, je skvelá schopnosť a každý autor si ju časom musí vycibriť. Nie však úplne na začiatku.
Ak budete svoj príbeh donekonečna upravovať a nikdy sa vám nebude zdať dostatočne dobrý, pravdepodobne ho nikdy nezverejníte. Musíte sa naučiť nájsť mieru v tom, čo sú ešte nevyhnutné úpravy a čo je už posadnutosť dokonalosťou, ktorá nemá konca.
Pomôcť vám môže iný autor alebo skúsený beta reader (prvotný čitateľ), ktorý vám dá k príbehu spätnú väzbu a pomôže vám vychytať chybičky krásy.
9. Využite svoju vášeň
Možno ste už niekde počuli túto poučku: „Píšte o tom, čo poznáte“. Alebo ste možno počuli opačnú poučku: „Najlepšie knihy začne spisovateľ písať vtedy, keď prestane písať o sebe.“
Ako to teda je? Písať o sebe alebo nie?
Ak ste prežili život á la Lady Gaga, zrejme budete mať dostatok námetov aj z vlastného života. Ak sa však reálne zamyslíte nad tým, či niekoho bude zaujímať príbeh, ako ste sa rozišli s frajerom či frajerkou, zrejme si budete musieť sebakriticky odpovedať, že nie.
Pri písaní svojich príbehov pokojne čerpajte zo svojich pocitov a myšlienok, no neopisujte reálne skutočnosti, ak nie sú niečím výnimočné. Pokojne sa inšpirujte netradičnými skutočnými príbehmi zo svojho okolia, alebo ich ešte niečím okoreňte.
Do kníh môžete pokojne zhmotniť aj svoje sny alebo predstavy. A čo funguje úplne najlepšie? Pracujte s témou, pre ktorú ste zapálení a ktorá vás naozaj baví. Jazdíte desať rokov na koňoch? Pohybujete sa v jazdeckej komunite? Chodíte na dostihy? Určite viete o tejto téme veľa.
Ak zasadíte príbeh do prostredia, pre ktoré máte vášeň, príbeh bude pôsobiť veľmi autenticky a to je presne to, čo čitatelia milujú najviac na svete.
10. Neustále sa zlepšujte
Aj písanie je iba „remeslo“. Je to práca ako akákoľvek iná. Málokto sa narodí ako klavírny virtuóz, no väčšina z nás sa ním môže stať, ak dostatočne dlho hrá na klavíri, poctivo trénuje a zlepšuje sa. S písaním je to tak isto.
Áno, musíte mať aj štipku talentu a hlavne vášeň pre rozprávanie príbehov, no postupy, ako dobre písať, sa dajú naučiť a viete ich cibriť časom.
Čítajte knihy o tom, ako dobre písať. Na trhu je ich pomerne dosť. Ak vám to financie dovolia, využite online lekcie so spisovateľmi typu MasterClass.
Alebo sledujte portály ako tento náš 🙂 Budeme sa vám snažiť pravidelne prinášať kopec vzdelávacích článkov a videí, ktoré posunú vaše písanie na vyššiu úroveň. Už teraz sa na váš tešíme.
Veľmi inšpirujúce. Naozaj je to ako v bode 9. Píšeme o tom, čo nás baví, čo nás zaujíma a v čom sa vieme pohybovať. Sú to dobré a naozaj užitočné rady❤️
[…] 10 tipov, ako začať s písaním knihy (ešte dnes) […]
[…] Ak neviete, ako sa rozhýbať, prečítajte si náš článok 10 tipov, ako začať s písaním knihy (ešte dnes) […]