Beta reader – kto to je a ako môže pomôcť spisovateľovi?

Beta reader - kto to je a ako môže pomôcť spisovateľovi?

Ak ste pojem beta reader ešte nepočuli, je na čase zoznámiť sa. Beta readeri totiž dokážu autorom výrazne pomôcť pri zlepšení rukopisu ešte predtým, než sa dostane do tlače.

Kto je beta reader?

Beta reader, niekedy uvádzaný aj v tvare betareader, je pojem z angličtiny, ktorý môžeme voľne preložiť ako testovací čitateľ. Takýto čitateľ číta ešte nevydaný rukopis a poskytuje autorovi spätnú väzbu z pohľadu bežného čitateľa.

Nie je to profesionál, jeho postrehy teda slúžia predovšetkým na to, aby autorovi povedal, či ho kniha bavila, či stránky dobre „odsýpali“, aký má z knihy celkový dojem, ktoré postavy si obľúbil, ktoré menej, či a kedy odhalil dôležité dejové zvraty.

Beta reader nerobí zásahy do štruktúry príbehu a do textu (ako napríklad editor) a neopravuje chyby (ako korektor). Môže však poskytnúť cennú spätnú väzbu a odhaliť nefungujúce miesta v príbehu ešte predtým, než rukopis poputuje k editorovi. Autor tak vďaka beta readerom dokáže v rukopise sám zeditovať veci, ktoré už kvôli autorskej slepote nevidel a ušetriť si tak hodiny navyše, ktoré by musel platiť profesionálnemu editorovi.

Koľko beta readerov je tak akurát?

Správna odpoveď neexistuje. Niekomu postačí už jeden fundovaný feedback, iný autor bude spokojnejší, keď bude mať hoci aj desať názorov. Čím viac, tým lepšie, tu tak úplne neplatí. Viac betareaderov bude mať rozhodne viac rôznych názorov na knihu.

To môže byť pre autora prospešné, no zároveň to môže byť aj zneisťujúce. Jeden beta reader vám totiž môže povedať, že ho opisy v diele nudili, iní dvaja vám môžu povedať, že z nich boli nadšení. Beta reading je stále iba čítanie a čítanie je vec vkusu. Ak sa teda na nejakej výhrade zhodne väčšie množstvo beta readerov, je na zváženie ich spätnú väzbu zohľadniť. Ak vám dá výtku ku konkrétnej veci jeden konkrétny beta reader, treba byť s unáhlenými opravami opatrný.

Pri vyberaní beta readerov dbajte aj na to, aby čítali váš žáner. Iba tak totiž dostanete relevantný feedback. Nemá zmysel dávať čítať váš rukopis v žánre high fantasy kamarátke, ktorá číta iba romantiku.

Treba beta readerom za ich služby platiť?

V zahraničí existuje možnosť zaplatiť si beta readerov, ktorí si z tejto služby spravili podnikanie a čítajú nevydané rukopisy autorov a tak si zarábajú na chlieb. U nás takéto služby zatiaľ takmer neexistujú, alebo sú len veľmi zriedkavé.

Neskôr si vysvetlíme, koho všetkého môžete v našich končinách osloviť na beta reading, teraz je ale nutné podotknúť, že väčšina týchto ľudí vám zrejme pomôže zadarmo.

Ako takýchto ochotných beta readerov odmeniť? Štandardom býva zaslať im po vydaní aspoň jeden výtlačok vašej hotovej knihy. Príjemným bonusom býva spomenúť beta readerov v poďakovaní.

Kde hľadať beta readerov?

Pripravili sme pre vás pár tipov, kde môžete nájsť vašich prvých beta readerov. Ku všetkým prikladáme krátky popis, aké výhody a nevýhody môže mať spolupráca s nimi. Tu sú:

Rodina a priatelia

Logicky prvá voľba. Nie je však ideálna. Prečo? Vaši blízki k vám majú citovú väzbu a zvyčajne vám preto dajú neobjektívny názor na váš rukopis. Buď vás môžu vychváliť do nebies, alebo vám naopak v snahe ochrániť vás pred prípadným sklamaním dajú až príliš tvrdú kritiku.

Ak nemáte inú možnosť, vašou prvou voľbou by mali byť aspoň tí blízki, ktorí veľa čítajú a čítajú váš žáner.

Čitateľské komunity

Lepšou voľbou budú ľudia, ktorí vás nepoznajú, no sú vášniví čitatelia, alebo dokonca knižní recenzenti. Tí vám totiž dajú nezaujatý názor na váš rukopis bez citovej väzby.

Kde ich nájsť? Opýtajte sa vo vašej lokálnej knižnici, navštívte online čitateľské kluby ako napr. Čitateľský klub Martinusu, alebo sa pozrite na Instagram a vyhľadajte si príspevky s hashtagom #czskbookstagram. Nájdete tu kopec slovenských a českých nadšených knihomoľov, ktorí čítajú a recenzujú knihy. Hovoria si „bookstagrameri“. Popozerajte si ich recenzie a zistite, ako podrobne skúmajú prečítané diela a či čítajú váš žáner.

Podobný typ ľudí (vášnivých čitateľov aj recenzentov) môžete nájsť aj na sociálnej sieti Goodreads.

Skúste ich osloviť. Niektorí vás možno odmietnu, no nájdu sa aj takí, ktorí povedia áno. Motivovať ich môžete budúcim výtlačkom knihy alebo spomenutím v poďakovaní. To isté platí aj pre bežných čitateľov z čitateľských klubov alebo knižníc.

Autorské komunity

Skvelý feedback vám môžu dať aj kolegovia autori. Či už máte s niektorými priateľské väzby, alebo si ich ešte len vytvoríte, tieto si pestujte dlhodobo. Autor totiž dá inému autorovi o čosi fundovanejší feedback než bežný beta reader. Na rukopis sa totiž bude pozerať už očami autora / editora, nielen bežného čitateľa.

Ak si vytvoríte dlhodobé priateľské väzby s inými autormi, môžete si pomáhať navzájom. Dnes potrebujete beta readera na váš rukopis vy, ale nabudúce to bude váš kolega. Takto môžete so sebou navzájom počítať. To, že autori na slovenskom trhu medzi sebou bojujú a nenávidia sa, je mýtus. Sme príliš malý trh na to, aby sme si robili zle. Hľadajte tých, s ktorými si „sadnete“, vytvárajte si dlhodobé partnerstvá a priateľstvá, robte spolu cross promotion a hlavne – čítajte si navzájom rukopisy. Zároveň však rešpektujte, ak vám niekto povie nie – všetci sme tiež len ľudia a máme obmedzené časové kapacity.

Kde teda nájsť kolegov autorov? Mnohí z nich majú instagramové účty alebo stránky na Facebooku. Autorov viete v čase mimo korona krízy stretnúť na knižných besedách alebo veľtrhoch ako napríklad Bibliotéka. Existujú aj rôzne autorské tvorivé skupiny, kam sa viete pridať.

Veľká komunita najmä začínajúcich autorov je na portáli Wattpad. Hoci má Wattpad všelijakú povesť, možno na ňom nájsť aj veľa kvalitných diel a šikovných autorov. Mnohým z nich sa neskôr podarilo preraziť aj vo svete klasických tlačených kníh, netreba sa teda na ničie autorské začiatky pozerať cez prsty.

Ľudia z vydavateľskej brandže

Profesionálni redaktori, korektori, editori, knižní prekladatelia či vydavatelia. Ak poznáte niekoho priamo z brandže a budete mať to šťastie, že si váš rukopis prečíta zadarmo a dá vám k nemu spätnú väzbu, získate fundovaný a naozaj relevantný feedback, ktorý už bude zrejme presahovať klasickú beta readerskú skúsenosť.

Väčšina týchto ľudí už zrejme nebude pracovať zadarmo, no ak budú ochotní poskytnúť vám svoje služby aj za nejaký pre vás akceptovateľný poplatok, využite túto možnosť.

Ako týchto ľudí nájsť? Ak nikoho nepoznáte osobne, pýtajte sa známych a rozhoďte siete. Prípadne si prelistujte tirážové strany kníh žánrovo príbuzných tej vašej a hľadajte, kto ich editoval, vydal, alebo im robil korektúru. Ak nájdete relevantné kontakty, môžete týchto ľudí skúsiť osloviť. Pripravte sa však na to, že nemusia odpovedať, alebo vám povedia nie. Ideálne je, ak nájdete spoločných známych, alebo iný druh „teplého kontaktu“, aby ste sa neozývali iba tak, ako cudzí človek z ulice.

S hľadaním týchto ľudí vám môže pomôcť aj profesijná sociálna sieť LinkedIn.

Ľudia z oblasti, o ktorej kniha je

Píšete historické romance? Potom by vašu knihu určite mal čítať aj nejaký historik. Ideálne je, ak nájdete človeka, ktorý je z brandže vášho záujmu a ešte aj rád a veľa číta. V úplne najideálnejšom prípade aj váš žáner.

Ak je však táto množina ľudí príliš úzka, hľadajte aspoň takých, ktorí sa rozumejú téme. Keď som písala svoj prvý román Zlaté puto, už pri tvorbe niektorých zápletiek som spolupracovala s ľuďmi ako lekárka, šéf dátového centra či white hat hacker.

Ľuďom, ktorí sa rozumejú oblasti, o ktorej píšete, hovoríme aj factcheckeri. Skontrolujú vám správnosť reálií a faktografie. Ak radi čítajú, možno vám dajú aj celkový beta readerský feedback o tom, či ich vaša kniha bavila a či má potenciál.

Na čo si dať pozor pri práci s beta readerom?

  • prioritou v oslovovaní by mali byť beta readeri, ktorí čítajú váš žáner
  • pracujte s pestrejším portfóliom beta readerov (napr. sčítaní milovníci krimi odhalia vaše zápletky skôr ako čitatelia oddychovej literatúry)
  • nebojte sa stanoviť si deadline (aby sa vám práca s beta readerom nenaťahovala na týždne až mesiace)
  • striktne si dohodnite zákaz zverejňovania informácií o rukopise, prípadne priamo jeho častí pred vydaním (ak na to beta reader pristúpi, môžete podpísať aj zmluvu o mlčanlivosti, tzv. NDA)
  • zabudnite na vysvetľovanie a poskytovanie príliš veľkého množstva informácií pred poskytnutím rukopisu – nechajte beta readera, nech skočí do neznámych vôd – tak získate čo najobjektívnejšiu spätnú väzbu
  • pripravte si pre beta readerov súbor otázok po prečítaní rukopisu (tie vám pomôžu získať od nich štruktúrovanejšiu spätnú väzbu, viac nižšie)
  • majte otvorenú myseľ voči rôznym názorom, no nezapracovávajte úplne všetky návrhy na zmenu, ak sa na nich nezhodne viacero beta readerov alebo ich nenavrhne factchecker

Na čo sa pýtať beta readera po prečítaní rukopisu?

Spätná väzba od beta readera je veľmi cenná a môže vám pomôcť zlepšiť váš rukopis ešte predtým, než ho odošlete do vydavateľstva, alebo ho odovzdáte profesionálnemu editorovi. Možno budete mať sami pochybnosti o určitých častiach deja, alebo budete zvedaví na (ne)priehľadnosť foreshadowingu či prijatie jednotlivých postáv. Ak vás nenapadá, na čo všetko by ste sa mali svojich beta readrov opýtať, pripravili sme pre vás pár námetov. Tu sú:

Všeobecné otázky

  • aký máš celkový dojem z rukopisu?
  • aký pocit v tebe ostal po prečítaní?
  • máš nejakú obľúbenú postavu a ak áno, prečo?
  • je v rukopise postava, ktorá ti bola nesympatická a ak áno, prečo?
  • ktorá časť rukopisu sa ti najviac páčila a naopak, nepáčila?
  • myslíš si, že rukopis patrí do žánru, kam ho ja ako autor zaraďujem?
  • čo je podľa teba nosná myšlienka knihy?

Svet, v ktorom sa odohráva príbeh

  • vieš si prostredie ľahko predstaviť pred očami vďaka opisom v knihe?
  • sú ti jasné pravidlá sveta, v ktorom sa príbeh odohráva, alebo boli niekde nejasnosti a diery v deji?
  • máš chuť po prečítaní knihy tento svet navštíviť (ak je reálny)?

Postavy

  • vieš si podľa opisov v knihe predstaviť, ako postavy vyzerajú?
  • je z opisov jasné, akú majú postavy povahu a konajú podľa toho konzistentne? (v tomto staršom článku nájdete tipy, ako vytvoriť uveriteľné postavy)
  • je z dialógov jasné, kto kedy hovorí?
  • znejú dialógy (aj monológy) autenticky a prirodzene?
  • je vývoj jednotlivých postáv prirodzený a hodí sa do deja?
  • vnímaš pri niektorých postavách klišé stereotypy, ktoré by bolo treba upraviť?
  • konali niekedy postavy „mimo svojich vlastností“?

Tempo príbehu

  • získala si prvá kapitola tvoju pozornosť a vtiahla ťa dostatočne do čítania?
  • sú podľa teba v príbehu miesta, kde sa dej nehýbe alebo zadrháva?
  • sú v príbehu neprirodzené skoky, kde by bolo treba vsunúť scény na doplnenie deja?
  • nadväzujú na seba jednotlivé bloky deja a jednotlivé scény prirodzene?
  • plynie podľa teba dej v správnom tempe – nie sú v deji miesta, kde je príbeh príliš intenzívny, alebo naopak príliš pomalý?
  • nie sú v deji miesta, kde čitateľovi prezrádzam príliš veľa informácií a odhaľujem tak zápletky skôr, než treba?
  • bol foreshadowing jasný a rozpoznateľný – kedy si odhalil/a dejové zvraty?
  • bolo v deji niečo, čo si nepochopil/a?
  • bol koniec príbehu pre teba uveriteľný a uspokojil ťa?

Ako by mal vyzerať feedback od beta readera?

Uľahčite beta readerom ich prácu a vopred im pripravte rukopis tak, aby vám mohli poskytnúť spätnú väzbu.

„Papieroví“ beta readeri

Ak vaši beta readeri radšej čítajú na papieri ako v elektronickej podobe, vytlačte im váš rukopis s riadkovaním aspoň 1,5 (aby doň mohli vpisovať svoje poznámky), dajte ho zviazať do jednoduchej hrebeňovej väzby (pomôžu vám s tým napríklad v hociktorom FaxCopy) a pribaľte im farebné lepiace papieriky (tenké na vyznačenie strán s komentármi a väčšie na rozsiahlejšie poznámky). Poproste ich, aby do rukopisu zaznačili všetky myšlienky, ktoré sa im budú zdať dôležité. Takisto im pripravte zvlášť zošit alebo sériu listov s doplňujúcimi otázkami (viď vyššie), na ktoré vám po prečítaní odpovedajú.

„Elektronickí“ beta readeri

Ak vaši beta readeri čítajú radšej v elektronickej podobe, zašlite im Word / Pages dokument, do ktorého budú môcť zasahovať a vpisovať doň poznámky. Dohodnite sa s nimi, akým spôsobom vám spätná väzba od nich najviac vyhovuje. Poznámky formou komentárov? Vpisovanie do textu formou Sledovania zmien? Alebo obyčajné vpisovanie poznámok do textu a ich vyznačenie inou farbou ako je základná farba textu? Toto je už na dohode medzi vami a vaším beta readerom. Aj „elektronickí“ beta readeri by spolu s rukopisom mali dostať ďalší dokument, ktorý bude obsahovať otázky po prečítaní a bude v ňom priestor pre napísanie širšej spätnej väzby. Nezabudnite si dokumenty označovať menom beta readera, aby sa vám neskôr nepoplietli (napr. NazovRukupisu_betareader_MenoPriezvisko.doc).

V prípade, že pracujete s viacerými beta readermi elektronickou formou a chcete mať všetky poznámky na jednom mieste, môžete zvoliť aj Google Dokumenty. Vďaka šikovnosti aplikácie dokážete komentáre od každého beta readera jednoducho identifikovať. Zároveň však musíte počítať s tým, že viacerí beta readeri si komentáre navzájom uvidia a môžu sa tak ovplyvňovať.

Čo so spätnou väzbou od beta readerov?

  • v prvom rade – zachovajte pokoj – to, že vám prídu desiatky, možno stovky komentárov, neznamená, že kniha je nutne zlá a treba ju celú prepísať
  • feedback treba brať konštruktívne a odosobniť sa od vlastného ega – beta readeri vám chcú pomôcť zlepšiť váš rukopis, nie vám naložiť
  • ak je toho na vás naraz príliš, nechajte editing na chvíľu tak, zhlboka sa nadýchnite, choďte sa prejsť, alebo skúste meditáciu – editovanie a zapracovávanie spätnej väzby treba robiť s čistou hlavou a bez emócií
  • ak vám viacero beta readerov povie, že treba prepísať začiatok alebo koniec a vám kvôli tomu zmizne niekoľko tisíc slov, nezúfajte a počúvajte ich – nechcete predsa na trh vypustiť zlú knihu, však?
  • a naopak – nemusíte zapracovať úplne všetko, zvlášť ak vám dávajú beta readeri poznámky ku konkrétnym scénam či postavám (jednému z nich sa nepáči, že má postava modré oči, lebo je to klišé, ostatní si to však ani nevšimli = nemusíte to riešiť ani vy)
  • pracujte vo viacerých dokumentoch naraz – ponechajte si pôvodný rukopis, sledujte rukopis s komentármi beta readera a vytvorte si nový dokument, kde bude už editovaný rukopis – vďaka tomu neskôr jednoducho uvidíte zmeny, alebo ľahko nahradíte nový text pôvodným, ak sa vám zmenená verzia nebude páčiť
  • spravte si kópiu dokumentu s poznámkami beta readera – pôvodný dokument ostane s poznámkami, ak by ste sa s k nim potrebovali vrátiť a v duplikáte si jednotlivé poznámky vymazávajte po tom, čo ich vyriešite – bude sa vám tak jednoduchšie sledovať, čo všetko už ste zapracovali, hlavne ak ste mali viac beta readerov a potrebujete sa vo všetkých zmenách vyznať
  • všetko si ZÁLOHUJTE NA VIACERO ZARIADENÍ!!!
  • zásahy do rukopisu na základe spätnej väzby od beta readerov môžu mať podobu copyeditingu (vylepšujete štylistiku viet / odstavcov), pridávania / uberania informácií až po prepisovanie celých kapitol

Beta reader verzus alfa reader a editor

Existujú rôzne názory na to, či by mali beta readeri čítať váš rukopis ešte pred nástupom profesionálneho editora alebo až po ňom. Ak nemáte peniaze na editora a chcete svoj rukopis poslať do vydavateľstva, beta readeri vám urobia aspoň základnú revíziu textu a pomôžu vám váš rukopis zlepšiť. Finálnu prácu v rámci auto-editingu ale budete musieť urobiť vy.

Ak si budete najímať profesionálneho editora, môžu vám beta readeri ešte pred ním pomôcť vylepšiť príbeh tak, aby ste mu nemuseli platiť za veľa hodín práce. Alebo naopak – ak sa najskôr rukopisu chytí editor, beta readeri už vám pravdepodobne potom nedajú tak veľa komentárov, pretože gro ťažkej práce na rukopise bude už vykonanej.

A potom je tu ešte niekto, koho môžeme nazvať alfa readerom. Zvyčajne je to iný spriaznený autor, ktorý veľmi dobre ovláda spisovateľské remeslo, je zbehlý v tvorbe cesty hrdinu a má cit pre váš žáner. Ten vám môže dať veľmi cennú prvú surovú a naozaj úprimnú spätnú väzbu. Táto zvyčajne bolí najviac, no pomôže vám z rukopisu odstrániť tie najväčšie chyby.

Nezabudnite na to, že práca s rukopisom je vždy práca viacerých ľudí. Písanie knihy je síce osamelá činnosť, no jej vydávanie už nie. A predtým, než sa dostane na police v kníhkupectvách, pracujú na nej doslova celé tímy ľudí. Beta readeri sú jedni z nich.

Pracovali ste už niekedy s beta readermi? Alebo ste nimi niekedy sami boli? Aká je vaša skúsenosť? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ak sa vám článok páčil, budeme rady, ak ho budete zdieľať.

Ivica Ďuricová

Svoju prvú rozprávku napísala ako 7-ročná. S písaním profesionálne začala v roku 2010 ako copywriterka. Krátko potom vydala svoju prvú knihu a dodnes ich vyšlo už deväť, nielen v slovenčine, ale aj v češtine a angličtine. Píše hlavne romantiku, trilery a biznisové knihy. Väčšinu kníh si vydáva sama ako selfpublisher.

Odporúčané články

Sledujte nás na instagrame